Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Other |
| Lighting Type | LED |
| Model Name/Number | SB-PLSL,SB-PLSLMC100W |
| Body Material | Other |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Street Lighting |
| Input Voltage | 230V AC |
| Color Temperature | 6500K |
| Frequency | 50Hz |
| Lumens | 2200-11000 |
| Install Style | Arm |
| Efficiency | 85% |
| Optical Cover | PC LENS |
| Surge Protection | 5KV |
| Total Harmonic Distortion | 10% |
| Warranty | 2Years |
| Cooling Technique | Heat Sink |
| Optics | PC Cover |
| Lens Diffuser | PC |
| Power | 20-100W |
| Short Circuit Protection | Provided |
| Acceptable Payment Mode | Online, Cheque/Cash |
| I Deal In | New Only |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Body Material | PDC Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Styben |
| Input Voltage | 230V AC |
| Model Name/Number | SB-STLMC100W |
| Frequency | 50Hz |
| Lumens | 2200 - 22000Lumens |
| Warranty | 2years |
| Working Temperature | -5 to 55 Degree |
| I Deal In | New Only |
| Total Harmonic Distortion | 10% |
| Surge Protection | 5KV |
| Optical Cover | Toughend Glass |
| Efficiency | 85% |
| Surface Coating | Powder Coating |
| Install Style | Arm |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, Online |
| Usage/Application | Street Lighting System |
| Led Viewing Angle | 120Degree |
| Power | 20-200W |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Country of Origin | Made in India |
9 Mtr Octagonal Pole
Durable and robust, the 9 Meter Octagonal Pole is designed for street lighting, highway illumination, and area lighting applications. Made from high-quality galvanized steel, it offers excellent resistance to corrosion, high wind loads, and ensures long-lasting performance in outdoor environments.