Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Body Material | Metal |
| Power Rating | 16 Watt |
| Power | 15W |
| Battery Capacity | 12AH |
| Voltage | 12.8V |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Lighting Color | Cool White |
| Light Color | Cool White |
| Usage/Application | Solar Light |
| Brand | Styben |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | SB-SSTLMCXMDC-15W |
| Warranty | 2Years |
| Pole Height | 5mtr |
| Battery Shape | Rectangular |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Solar Connectivity | Provided |
| Mounting Type | Pole |
| CRI | 80 |
| Optical Cover | Lens |
| Surface Coating | Powder Coating |
| Install Style | Frame |
| Acceptable Payment Mode | Online, Cheque/Cash |
| Solar Module | Provided |
| Efficiency | 85% |
| Dispatch Time | Immediate |
| Return Applicable | 4-7 Days |
| Luminous Flux | 1800 Lumens |
| Led Viewing Angle | 120 Degree |
| On Off | Dusk to Dawn Operation |
| Solar Panel Power | 40W |
| Pv Module | Provided |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Solar Mini High Mast Light |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | COOL WHITE |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Metal |
| Power | 9 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP55 |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Solar Street Light is an eco-friendly outdoor lighting solution powered by solar energy. It features an integrated solar panel, rechargeable battery, and LED light, providing efficient, cost-effective, and maintenance-free illumination for streets, pathways, and public spaces.