Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Styben Inc |
| Model Name/Number | SB-BCLMCXMAC-160W |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | GI Sheet With Powder Coating |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230V AC |
| Certification | RoHS |
| Warranty | 2-5 Years |
| Color Rendering Index | 80 |
| Driver | Fulham/ Philips |
| Luminous Flux | 12,500 |
| Dimensions | 13 inch x 4 Feet |
| Housing | Powder Coating |
| Total Weight | 8-10 Kg's |
| Install Style | Angle mount/ Clamp mount |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Light Life | 3-5Years |
| Cri | 80 |
| Surge Protection | 10KV |
| Operating Frequency | 50Hz |
| Colour Temperature | 6500K |
| Frequency | 50Hz |
| Harmonics | Less than 8% |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10% |
| Pkg | BOX |
| Diffuser | Acrylic |
| Power Factor | 0.98 |
| Number Of Bulbs | 506No.s LED's of 1W each |
| Efficacy | 150Lm/W |
| Pcb Size In Mm | 1120x580x100mm |
| Output Current | 700mA |
| Isolation Test | Isolated |
| Frame Shape | Box Type |
| Cover/Glass | Acrylic Diffuser |
| Suitable Location | Indoor |
| Starting Time | Instant |
| Product Description | Anti Glare Light |
| Lamp Current | 700mA |
| Each Smd | 1W |
| Cct | 6500K |
| Available Watts | 100-200W |
| Base Type | Antiglare |
| Led Model | Osram 1W 9V |
| Power | 160W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: